Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 10:53
 
Mantı “2019 vurgumuz Finansal Okuryazarlık”
2019 yılı çalışmalarında en önemli vurgularının ‘Finansal Okuryazarlık’ olduğunu söyleyen Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Başkanı Berman Mantı, “Finansal Okuryazarlık hayatımızı devam ettirebilmek amaçlı edinimi için çalıştığımız paranın yönünün hem kişisel hem de ticari bazda iyi algılanması lazım.” dedi.
EKONOMİ Haberi
Mantı “2019 vurgumuz Finansal Okuryazarlık”

Finansal Okuryazarlık konusunda çalışmalarına yoğunluk veren İŞKAD Başkanı Berman Mantı, yardımcıları Süheyla Gergin, Huriye Yamanyılmaz, YK Üyesi Sakine Gökdoğan, Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Filiz Yaldız ve Genel Koordinatör Ufuk Armağan ile Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Genel Sekreteri Lütfi Altunsu ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürü Orhan Deha Dede’yi ziyaret ederek Finansal Okuryazarlık  eğitimlerinin projelendirilerek Kobi bazında yayılması amaçlı ortak projeler oluşturulması için istişarede bulundu.

GLOBAL KONJONKTÜRE GÖRE  POZİSYON ALINMALI

ÇKA ve TUİK ziyaretinde en önemli vurgularından bir tanesinin finansal okuryazarlık olduğunu, bu konuyu çok önemsediklerini söyleyen İŞKAD Başkanı Berman Mantı, “Ekonomi ve iş dünyasına yön veren bir çok kurum Finansal Okuryazarlığı öne çıkarmaya çalışıyor. Bu gün bunun ne denli önemli olduğunu kavradık. Ticari işletmeler sürdürülebilir bir büyüme ve karlılık için finans yönetimlerini tekrar gözden geçirmeleri ve global konjonktüre göre  pozisyon almaları  artık hayati önem taşımaktadır.” dedi.

2019’DA GERÇEKLEŞEBİLECEK HİKAYELERİ OKUYUP, İŞLETMELERİMİZİN ROTASINI ONA GÖRE BELİRLEMELİYİZ

İş dünyasının mikro düzeyde finans yönetimi için makro düzeyde eğilimlerin ne olduğunu artık anlamak ve analiz etmek durumunda olduğunun altını çizen Başkan Berman Mantı, “2019 yılında Çin’in büyüme oranı, bretixin ingiltere üzerine etkileri, İtalya hükümetinin AB’yi endişelendiren kamu borç stoğu ve buna benzer bir dolu 2019’da gerçekleşebilecek hikayeleri okuyabilmeli ve bu doğrultuda işletmelerimizin rotasını belirlemeliyiz. Kentimize ait tüm kurumlarla işbirliği ve entegrasyon geliştirerek ticari tüm yapıları kapsayacak şekilde finansal okur yazarlığa yönelik algının oluşturulması ön hedefimiz olarak görüyoruz. Bu okur yazarlığın aynı zamanda birey düzeyinde de ele alınması ekonomimiz için mutlak şart . Hane halkının gelirinden tasarruf edebilmesi ve bunu en etkin yatırım haline dönüştürmesi de finansal okur yazarlığın hedefleri arasındadır.”

TASARRUF BİR EKONOMİNİN MUKAVEMETİDİR

Başkan Mantı, “Şu an hane halkı tasarruf oranı yüzde 15’e ulaştı bu ekonomimiz adına sevindirici bir adım. Buralara yüzde 1,5’lardan geldik bu ilerlemeye bireysel emeklilik sisteminin çok büyük katkısı var. Yaklaşık 7 milyona varan BES katılımcısı ile 87,9  milyar TL bir fona ulaşılmıştır. Otomatik katılım ile oluşan fon büyüklüğünün daha da büyümesi sevindirici bir gelişmedir. Gelişmiş ülke tasarruf ortalamaları yüzde 80 ve üzeri olarak seyretmektedir. Tasarruf bir ekonominin mukavemetidir. Bu kapsamda tasarruf oranlarımızın da artırılması kaynaklarımızı doğru kanalize etmek üreten bir ekonominin şartıdır.” diye konuşan Başkan Berman Mantı, bu bilinçle 16 Ocak 2019’da iş dünyasına yönelik ‘Ekonominin Kodları’ konusunda bilgilendirme yapması için Hürriyetin yazarlarından olan Etna Sigorta Ekonomi Danışmanı Eral Karayazıcı’yı Adana’ya davet ettiklerini söyledi.

Ekonominin Geleceği Nasıl Tahmin Edilir’in irdeleneceği ‘Ekonominin Kodları’ başlıklı eğitim 16 Ocak 2019 Çarşamba Günü Saat: 17.00’da Adana Seyhan Otelinde verilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mantı, “2019, vurgumuz, Finansal, Okuryazarlık”,
Yorumlar
Haber Yazılımı