Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 10:12
 
"Kariyerinle Geleceğini Yönet"
‘Kariyer Günleri 2018’ Çukurova Üniversitesi Ev Sahipliğinde Yapıldı
EĞİTİM Haberi

Adana Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından düzenlenen "Kariyerinle Geleceğini Yönet" temasıyla “Kariyer Günleri 2018” Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 15 şirketin stant açtığı etkinlikte iş ve staj başvuruları kabul edildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Kariyer Günleri 2018’in düzenlenmesinde emeği geçen İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karaveli başta olmak üzere, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Ulusal istihdam politikasının oluşturulmasına ve istihdamın korunmasına, geliştirilmesine ve işsizliğin önlenmesi faaliyetlerine yardımcı olmak görevi doğrultusunda faaliyetlerini yürüten İŞKUR, gençleri işgücü piyasasına hazırlama ve genç istihdamını artırma amacıyla “Kariyerinle Geleceğini Yönet” temalı Kariyer Günleri 2018 etkinliği düzenledi.

Karaveli: “Kariyer Planlamaya Önem Vererek Piyasanın Kalifiye Eleman Sorunu Çözülür.”

Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde ÇÜ Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleştirilen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılışında konuşan İŞKUR İl Müdürü Ahmet Karaveli, Adana’da her yıl bir sosyal sorumluluk bilinciyle düzenledikleri kariyer günlerinin temel amacının, önünde uzun bir mesleki süreç olacağı düşünülen gençlerle deneyimlerin paylaşılması olduğunu söyleyerek, “Programımıza işgücü piyasasının paydaşları olan insan kaynakları uzmanlarımız ve kariyer koçlarımızın da katkı sunması programımızı daha etkin bir hale getirmiş ve bizleri onurlandırmıştır.” dedi

Karaveli, işgücü piyasasının en temel sorunlarından biri olan mesleki yeterliliklere sahip personel bulunamamasının, işverenlerin hem ekonomi hem de zaman açısından zarara uğradığı bir durum olduğunu ifade ederek şöyle devam etti;

“Bu sorunun temelinde kariyer planlamanın eksikliği hissedilmektedir. Dolayısıyla kariyer planlamaya önem vererek piyasanın kalifiye eleman sorununu çözmek; aynı zamanda ülkemiz işgücü piyasasının çıktıları üzerinde olumlu etkiler yaratacak, daha profesyonel ve çağın gerekliliklerine uygun aktörler ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Profesyonel iş hayatına atıldığınızda sizler de göreceksiniz ki başaracağınız işler çalıştığınız işletmelere ve dolayısıyla ülkemize önemli değerler katacaktır. Hem sizin hem de sizler sayesinde ülkemizin geleceğini etkileyecek olan çabalarınız önemli oranda genç nüfusa sahip olan ülkemiz için en önemli gelişim kaynağıdır. Unutmayınız ki atacağınız her adım sizin kariyeriniz kadar ülkemizi de olumlu ya da olumsuz etkileyecektir.”

Prof. Dr. Erdoğan: “İyi Bir Kariyer Planlama, İyi Bir Mesleki Hayatı Getirecektir.” 

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan da sözlerine, gençlerin kariyer planlarının şekillenmesinde önemli yere sahip olan ‘Kariyer Günleri 2018’e ev sahipliği yapmaktan ve firmaların yoğun katılımla destek verdiğini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Prof. Dr. Erdoğan, beden gücüne bağlı çalışmanın artık yavaş yavaş terk edilip zihin gücünün fazlasıyla ön plana çıktığı bir sürece girdiğimiz bu dönemde, meslek seçimi ve kariyer planlamanın önemine işaret etti.

Bireylerin kendini gelecekte nerede görmek istediği yer ile doğrudan ilgisi olan kariyer planlamanın öncelikle bireyin gelecekte sahip olacağı hayat standardını belirleyici bir role sahip olacağını hatırlatan Prof. Dr. Erdoğan, “İyi bir kariyer planlama, iyi bir mesleki hayatı getirecektir.  Meslek hayatında başarılı olan insanlar da toplumsal hayata da olumlu katkılar sunacaktır. Bu vesile ile öğrencilerimizin ufkunu açan, kariyer planlamalarında yol gösterici olduğuna inandığımız bu tür etkinlikleri çok önemsiyor ve etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

Etkinlikte aynı zamanda Temsa İnsan Kaynakları Müdürü Onur Ortatepe, Abdioğulları Plastik İnsan Kaynakları Müdürü Işık Gül, Adana Hiltonsa İnsan Kaynakları Uzmanı Gönül Songürer, Eğitmen ve Profesyonel Koç Gülşah Şişman ile İş ve Meslek Danışmanı/İş Kulübü Lideri Necati Başakçı sunumlarını yaparak öğrencileri bilgilendirdi. Ayrıca Çukurova Üniversitesi öğrencisi Murat Akdoğan da keman dinletisi ile katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

-- 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Kariyerinle, Geleceğini, Yönet",
Yorumlar
Haber Yazılımı