Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 15:02
 
Kadınlar seçilmek ve yönetmek istiyor
CHP’li kadınlar demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınlar olmadan başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını vurguladılar
SİYASET Haberi
Kadınlar seçilmek ve yönetmek istiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanvekili Türkan Pehlivan, 5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin demokratik, çağdaş bir medeniyet mücadelesinde atılan en önemli adımlardan biri olduğunu vurguladı. Pehlivan, “Çünkü, demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınlar olmadan başarıya ulaşması mümkün değildir. Kadınlar olarak sadece seçmek değil seçilmek ve yönetmek istiyoruz” dedi.

ATATÜRK’ÜN KADINLARA VERDİĞİ ÖNEM

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84.yıldönümü dolayısıyla Uğur Mumcu Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında; İl Kadın Kolları Başkanvekili Pehlivan, Atatürk’ün “Dünyada hiçbir milletin kadını , ‘Ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim’ diyemez” sözlerine anımsattı.

“KADINLAR BU HAKLA ‘TOPLUMSAL YAŞAMDA BİZ DE VARIZ’ DEMEYE BAŞLADI”

Atatürk’ün, bu sözlerle Türk kadınının ulusal kurtuluş mücadelesinde oynadığı rolü anlatıp ve kadınların isterlerse neleri başarabileceğini açık bir şekilde vurguladığını dile getiren Pehlivan, “Bugün 5 Aralık. Cumhuriyet devrimlerinin en önemlilerinden biri olan Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 84.yıldönümü. Bu hakka birçok Avrupa ülkesinden daha önce kavuşan Türk kadını bu hakkı elde ettikten sonra ‘toplumsal yaşamda biz de varız’ demeye başlamıştır” diye konuştu.

“KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI YOLUNDA ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM”

5 Aralık 1934’te kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin demokratik, çağdaş bir medeniyet mücadelesinde atılan en önemli adımlardan biri olduğunun altını çizen Pehlivan, “Çünkü demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesinin kadınlar olmadan başarıya ulaşması mümkün değildir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, kadınların yaşamın her alanında yer alması için büyük bir mücadele vermiş, kadına seçme ve seçilme hakkını vererek kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yolunda çok önemli bir adım atmıştır. Bu vesileyle Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e bir kez daha saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu.

“DEMOKRASİ, ÇAĞDAŞLIK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ KADINSIZ GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ”

Kadınların seçme seçilme hakkını elde etmesinin üzerinden 84 yıl geçtiğini anımsatan Pehlivan, bugün gelinen noktada kadın hakları konusunda 1934’ün çok daha ilerisinde olunması gerektiğini vurguladı. Pehlivan, “Ne yazık ki başta gerici politikalar olmak üzere kadınları ötekileştiren, ikincileştiren söylem ve anlayışlar nedeniyle kadınlarımız sahip oldukları hakları gerçek anlamda kullanamaz haldedir.  Bir kez daha altını çizerek haykırıyoruz: Demokrasi, çağdaşlık ve özgürlük mücadelesi kadınsız gerçekleştirilemez” ifadelerini kullandı.

“BU TABLOYU KABUL ETMİYORUZ”

Türkiye’de kadın temsiliyetiyle ilgili istatistiklerin de paylaşan Pehlivan, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 600 milletvekilinden yalnızca 104’ü kadın.

2014 yılı yerel seçim sonuçlarına göre 1.396 Belediye Başkanının yalnızca 40’ı, 20 bin 498 Belediye Meclis Üyesinin yalnızca 2 bin 198’i, 1251 İl Genel Meclisi Üyesinin yalnızca 60’ı, 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü kadın. Bu tabloyu kabul etmiyoruz”

“SADECE SEÇMEK DEĞİL, SEÇİLMEK VE YÖNETMEK İSTİYORUZ”

“Biz kadınız ve haklarımız var” diyerek sözlerini sürdüren Türkan Pehlivan, kadınlar olarak sadece seçmek değil, seçilmek ve yönetmek istediklerini kaydetti. Pehlivan, “ Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar olarak seçme ve seçilme hakkımızın 84. yılında, yaşam tarzımıza, kadın-erkek eşitliğine, geleceğimize ve Cumhuriyetimize sahip çıkıyoruz.  Adalet için, Özgürlük için, Demokrasi için, Barış için, Eşitlik için ve bu ülkenin geleceği için tüm renklerimizle umut olmaya geliyoruz. Kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84.yılını kutlu olsun” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadınlar, seçilmek, ve, yönetmek, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı