Haber Detayı
27 Aralık 2018 - Perşembe 11:40
 
“Geçim” değil “sefalet” ücreti
CHP Adana İl Başkanı Av. Emrah Kozay, 2019 yılı için açıklanan asgari ücretin gerçekçi bir ücret olmadığını vurguladı
SİYASET Haberi
“Geçim” değil “sefalet” ücreti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Av. Emrah Kozay, 2019 yılı için açıklanan 2 bin 20 TL’lik asgari ücretin açlık ücreti olduğun belirterek, “Emekçiler ne yazık ki açlık ücretine mahkum edilmiştir. Asgari ücret en az 2 bin 200 TL olmalıydı” dedi.

“GEÇİM” DEĞİL “SEFALET” ÜCRETİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2019 yılı için açıklanan asgari ücret miktarını değerlendiren Av. Emrah Kozay, asgari ücretin ekonomik gerçekler göz önüne alınmadan belirlendiğini vurguladı. Ülke ekonomisindeki kırılganlıklar nedeniyle iğneden ipliğe her şeyin fiyatının katlanarak arttığına işaret eden Av. Kozay, bu gerçekliğe karşın asgari geçim ücreti olarak da adlandırılan asgari ücretteki artışın zamlarla orantılı olmadığını kaydetti. Av. Kozay, “2 bin 20 liralık ücret emekçiler için geçim ücreti değil, dayatılan sefalet ücretidir” diye konuştu.

“CHP OLMASAYDI ASGARİ ÜCRET 2 BİN LİRANIN DA ALTINDA KALIRDI”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 1 Ocak’tan itibaren tüm CHP’li belediyelerde asgari ücretin 2 bin 200 lira olacağı yönündeki açıklamasını da hatırlatan Av. Kozay,  “CHP’li belediyelerimizde asgari ücret Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı doğrultusunda 2 bin 200 lira olmuştur. CHP olmasaydı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından açıklanan asgari ücret 2 bin liranın da altında kalırdı” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Geçim”, değil, “sefalet”, ücreti,
Yorumlar
Haber Yazılımı