Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 13:24
 
Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı Adana'da yapıldı
Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, "İçinde bulunduğumuz sıkıntılı süreç işletmelerin hatası ya da tercihi değildir. Ekonominin normal dinamiklerinin dışında gelişen bu sürecin yükü yalnız reel sektör sırtına yüklenmemelidir"dedi.
EKONOMİ Haberi
Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı Adana'da yapıldı

Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı Adana'da yapıldı
Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, "İçinde bulunduğumuz sıkıntılı süreç işletmelerin hatası ya da tercihi değildir. Ekonominin normal dinamiklerinin dışında gelişen bu sürecin yükü yalnız reel sektör sırtına yüklenmemelidir. Kamu ve reel sektörün olduğu kadar finans sektörünün de sürece katkı vermesini bekliyoruz. Ancak açıkça söylemem gerekir ki finans sektörü bu süreçte hiç risk almamayı ve reel sektöre karşı katı davranmayı tercih etmektedir. Üyelerimizden son dönemde sıklıkla bankalarla diyalog konusunda şikayetler alıyoruz.'' dedi.


Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Osmaniye ve Kilis'ten oda ve borsa başkanları ile üst düzey banka yöneticilerinin katılımıyla Türkiye Bankalar Birliği-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı, Adana Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası ev sahipliğinde Adana’da gerçekleştirildi. Ev sahibi Adana Odaları ve Borsası adına açılış konuşmasını yapan Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, “Son dönemde ekonomide ciddi bir türbülans yaşadık. Şükürler olsun ki finans cephesinde göstergeler hızla normalleşme sürecine girdi. Ekonomi cephesinde ise trend olumlu olmakla beraber henüz sarsıntıyı atlattığımız söylenemez. En karanlık senaryoların geride kalmış olması son derece sevindirici. Ancak bu durum türbülansın tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle işi sıkı tutmalı, büyük bir ciddiyet ve özenle ekonomi odağımızı kaybetmemeliyiz. Hükümetimiz ciddi teşvik ve önlemlerle bu türbülansın etkilerini azaltmaya çalışıyor. Kısa çalışma ödeneğinin kapsamının genişletilmesi, SGK prim borçlarının 60 aya kadar taksitlendirilmesi, ÖTV ve KDV indirimleri ile 4 sektöre nefes aldırılması, BDDK’nın borçların yeniden yapılandırılmasına düşük faiz ve ek finans imkanı ile getirdiği kolaylıklar, reel sektörü güçlendirmek adına sağlanan desteklerdir. Hükümetimize bu önemli imkanlar için iş dünyası olarak teşekkür ediyoruz. Öte yandan reel sektör temsilcileri olarak biz Oda ve Borsalar da üst örgütümüz TOBB önderliğinde KOBİ destek kredisi, enflasyonla topyekun mücadele gibi kampanyalarla tüm gücümüzle bu sarsıntıyı en az hasarla atlatmak için mücadele ediyoruz. Kamudan özel sektöre, işletmelerden vatandaşlarımıza kadar toplumun tüm kesimlerinin bu mücadelede tek yürek olduğunu görmek motivasyon anlamında son derece memnuniyet verici. Biz bu işi hep birlikte başaracağız. Ekonomiyi tekrar şaha kaldırmak için gücümüz de inancımız da tamdır '' dedi.

Konuşmasının devamında Menevşe, '' Bankalar bu ekonomik koşullar altında yüksek borç stoklarını çeviremeyecekleri veya geri ödemelerde sıkıntı yaşayacakları gerekçesiyle işletmelere kredi kullandırmada nazlı davranıyorlar. Bazı işletmeler açısından da bu koşullarda kredi kullanma konusunda tereddütler var. Ancak şu bir vakıa, toplam kredi hacmi düşüyor, düşen kredi hacmi ekonominin de daralmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle finans ve reel sektör işbirliği bugün hiç olmadığı kadar önemlidir. Ancak finans sektörü ile reel sektör arasındaki son zamanlardaki münasebetleri incelersek bankaların reel sektöre karşı tutumunun katılaştığını görüyoruz. Oysa finans olmadan reel sektör, reel sektör olmadan da finans sektörü olmaz. Bu nedenle bu süreçte karşılıklı işbirliği ve anlayışı daha fazla yükseltmemiz gerekmekte. Sonuçta hepimiz aynı gemideyiz. Gün, gemiyi yüzdürmeye gayret etme günüdür. Aksi halde sadece reel sektör değil finans sektörü de ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktır. Sıkıntıda olan işletmeleri terk etmek yerine onlar hayatta tutmak ve ekonomiye döndürmek üzerine bir perspektif hem finans sektörünün hem de ülkemizin hayrınadır. Finansın daralması halinde mevcut borçlar da ödenemez hale gelir ve borç batağına dönüşür. Bu nedenle işletmelerin kredilendirilmesi, mevcut borçların ödenebilmesinin yanında, reel sektör büyümesinin de önünü açacaktır'' diye konuştu.

Toplantıya Başkanlık eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Biz bu çalkantılı dönemin geçici olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin temelleri sağlamdır, biz buna benzer işleri son 25 yılda defalarca atlattık, hepsinin de üstesinden geldik ve yolumuza devam ettik. Her iki sektörün de güçlenmesine ihtiyaç var. Bu kapsamdaki önerilerimizi hükümetimize ilettik, iletmeye de devam ediyoruz. Reel sektörün, özellikle de KOBİ'lerin finansmana erişim imkanlarının önünün açık olması lazım. Bu aslında Türk ekonomisi için de hayati önemde. Son dönemde ekonomimizde olumlu gelişmeleri gözlemliyoruz ancak ekonomideki canlanma istediğimiz noktada değil. Bu konuda odalarımız ve borsalarımızdan gelen, bizim de hükümete ilettiğimiz birçok öneri var. Bunların bir kısmı hayata geçmeye başladı. 4 sektördeki KDV ve ÖTV indirimleri hayata geçti, böylelikle hükümetimiz ilk olumlu adımı atmış oldu. Bu da piyasalara canlılık verdi, bundan gayet memnunuz. Sonrasında Kısa Çalışma Ödeneği aktif hale geldi, sonra yine ödeme sıkıntısına düşen düzgün mükelleflerin SGK borçlarına 60 ay erteleme ve vadelendirme sağlandı ki bu da bize nefes aldırıyor. Tüm bu önlemler piyasalara moral vermektedir. Biz, bu çalkantılı dönemin geçici olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin temelleri sağlamdır, biz buna benzer işleri son 25 yılda defalarca atlattık, hepsinin de üstesinden geldik ve yolumuza devam ettik” dedi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın da "Neyi iyi yapıyoruz, neyi daha iyi yapabiliriz bunları konuşacağız, öz eleştiri yapacağız. İnşallah ülkenin hep birlikte büyümesine katkı sağlayacağız. Biz olmadan büyüme olmuyor, siz olmadan biz olamıyoruz. Aynı gemideyiz." diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Finans, Sektörü, Diyalog, Güçlendirme, Toplantısı, Adana'da, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı