Haber Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 15:28
 
Düşler Atölyesi Açıldı…
Seyhan Belediyesi öncülüğünde UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteci Komiserliği) desteğiyle oluşturulan içerisinde; dil, tekstil, dikiş, nakış bilgisayar ve bilgisayarlı Türkçe eğitimlerin verileceği Düşler Atölyesi’nin açılışı gerçekleştirildi. 2 milyon liraya mal olacak projenin tamamı UNHCR tarafından finanse edilecek.
YAŞAM Haberi
Düşler Atölyesi Açıldı…

UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği) ile Seyhan Belediyesi önemli bir hizmete imza attı. Bölgede yaşayan mülteciler ile yerli halk arasındaki entegrasyonu ve istihdama katkı sağlamak için “Düşler Atölyesi” isimli proje hayata geçirildi. Proje ile bölgede yaşayan mülteciler ile yerli halk aynı anda Akkapı Mahallesi’nde kurulan atölyede eğitim görecek. Eğitim ile birlikte kurulan tekstil atölyesinde çalışacak olan mülteciler ile yerli halk istihdama katılmış olacak. Projede 150 yerli halk ile Suriye ve Afganistan’dan gibi çeşitli ülkelerden Türkiye’ye gelen mülteciler faydalanmış olacak. Burada üretilen ürünlerin halka ucuz yollu satışı sağlanacak. Böylelikle hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağlanmış olacak. Ayrıca Seyhan Belediyesinin ihtiyaç duyduğu personel kıyafetleri de burada üretilecek.

Açılış konuşmasını yapan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Atölyede Türk ve göçmen kadınlarının konfeksiyon ve dikim dersleri alacağını ve Adana’da önemli yere sahip konfeksiyon sektörüne atölyede eleman yetiştirileceğini söyledi. Başkan Karalar,  “Halkımız nerede ne ihtiyaç duyuyorsa onu yapmaya çalıştık. Onun için ilklerin belediyesi, halkın belediyesi, çalışkan belediye, dürüst belediye olduk. Ve onun için Seyhan Belediyesi halkı ile bu kadar bütünleşti.  Bu ‘Düşler Atölyesi’de kadınlara verdiğimiz değerin önemli bir göstergesi. Kadın, erkelerle eş ve eşit olsun, çalışma hayatında olsun istiyoruz. Burada sadece konfeksiyon atölyesinde 80 kadınımızı istihdam edeceğiz. Burada hazır giyim dersleri verilecek. Burada konfeksiyon sektörüne kalifiye eleman yetiştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği Yardımcı Saha Müdürü Yasemin Şener ise 1960 yılından bu yana Türkiye’de desteklerinin sürdüğünü ve bu anlamda projeyi sahiplenen Seyhan Belediyesine teşekkür ettiklerini söyledi. Şener, “Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği olarak 1960’ tan buyana Türkiye Cumhuriyeti’ne desteğimizi sürdürüyoruz. Kamp içinde ve dışında insani yardım sağlıyor, mültecilerin halkla iletişimi güçlendiriyor, yerel yönetimlere destek sağlayarak aradaki mekanizmaların kuvvetlenmesine katkıda bulunuyoruz.  Bu kapsamda Seyhan Belediyesi ile iş birliği yaparak  ‘Düşlet Atölyesi’nin açıyoruz. Bizlerle iş birliği yaptığı için Seyhan Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından “Düşler Atölyesi”nin kurdelesi kesilerek açılışı gerçekleştirildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Düşler, Atölyesi, Açıldı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı