Haber Detayı
22 Kasım 2018 - Perşembe 11:22
 
CHPli Bulut "Sarıçam Çöplüğü taşınmalıdır"
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesinde Adana Sarıçam’daki Sofulu Katı Atık Entegre Tesisi’ni gündeme getirdi.
SİYASET Haberi
CHPli Bulut

Eğitimin, güvenliğin, adaletin, sağlıklı bir çevrede yaşamanın Anayasal bir hak olduğunu kaydeden Bulut, Sarıçam’da 2007 yılında ÇED olumlu raporu alınan tesisin 2008 yılında faaliyete geçtiğini belirtti. Geçen 11 yıllık sürenin ardından tesisin yerleşim yerlerinin ortasında kaldığını kaydeden Bulut, bölge halkından tarafına sürekli şikayet geldiğini bildirdi. 
ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA
Çöplüğün, çevre ve insan sağlığını alenen tehdit ettiğini kaydeden Bulut, “ Çöp taşıyan kamyonlardan dökülen sıvıların yaydığı dayanılmaz kötü koku, toz, duman ve mikroplar Adanalıların yaşamını kabusa çevirdi” dedi. Vatandaşların CİMER’e yaptığı başvuruların yanıtlarını aktaran Bulut, ÇED olumlu raporu alınırken Adana Büyükşehir Belediyesi’nin “Proje alanı içerisinde yerleşim ve insan faaliyetlerini yoğunlaştıracak tesis ve tesisleşmeye izin vermeyeceğiz. Sarıçam’da bulunan katı atık bertaraf tesisinin 1200 metre yakınında konut olmayacak” taahhütleri verdiğini bildirdi. 
ÇÖPLÜĞÜN HEMEN YAKININDA YAŞAM ALANLARI VAR
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a bölgeyi anlatan Bulut,  “O bölgede yaşayan insanlar çok iyi biliyor ki tesisin olduğu yerde 5 bin tane konut var. emen karşısında üniversite var, o ilçede 2 tane üniversite var yakın bölge olarak. 33 bin kişilik bir stadyum yapılıyor 800 metre ilerisine. Yine aynı bölgeye, hemen yanına fen lisesi yapılıyor ve çok yakınında da 500 dönümlük bir zeytin bahçesi var.  Ortada öyle bir realite varken, Bakanlığınız sadece ÇED raporunun hazırlandığı yanıtını verdi” ifadelerini kullandı. 
HANGİ AKLIN SONUCU?
CİMER’e yazılan bir diğer yazıda da ÇED olumlu raporunun 10 gün önce bittiği ve yenileme sürecinin tekrar başlatıldığı, tesisin geçici faaliyet belgesiyle Nisan 2019’a kadar faaliyet göstereceği cevabı verildiğini kaydeden Bulut, “Bölgede bu kadar yoğun konut ve tesis varken, bu tesis için ÇED süreci işletmek hangi aklın sonucudur. Tesis bu haliyle hukuki değildir; yönetmeliklere ve sözleşmelere aykırıdır, taşınması gerekmektedir” dedi.
DEVLET USULSÜZLÜĞE SEVK EDİYOR
Devletin birinci görevinin vatandaşı korumak olduğunu kaydeden Bulut şöyle devam etti: 
“Devlet bırakın korumayı, burayı imara açarak usulsüzlüğe sevk ediyor. Burada yapılması gereken şudur: Elbette millet bahçesi kıymetlidir, ne kadar çok yeşil alanı toplumumuza kazandırsak önemlidir ama kendinizde olan, kendi göreviniz olan elinizdeki yetkileri kullanmayıp orada, Adana Sarıçam’da böyle bir facia, çevreyi tehlikeye atan böyle bir tesis varken, Bakanlığınız adına yaptığınız sunumlar çok kıymetli olmuyor.
 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHPli, Bulut, "Sarıçam, Çöplüğü, taşınmalıdır",
Yorumlar
Haber Yazılımı