Haber Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 09:47
 
Bilgiç “Destekler önceden açıklanması lazım”
İş dünyasının hedefinin büyüyen Türkiye yolunda ilerlemeye devam etmek olduğunu ifade eden ATB Meclis Başkanı Osman Bağış, açtığı oturumda Türkiyenin stratejik ürünü olan buğday’da 2019 yılında sıkıntı yaşamamak için desteğin 25 kuruşa çıkarılması gerektiğini söyleyerek ihracatı her geçen yıl artan tekstilin hammaddesi pamuğu çırçırlayan fabrikaların sigorta yapılamaması konusunda da ilgili bakanlığın devreye girerek sorunu çözmesini istedi.
EKONOMİ Haberi
Bilgiç “Destekler önceden açıklanması lazım”

ATB Meclis Başkanı Osman Bağış’ın konuşmasının ardından gündem gereği söz alan ATB Başkanı Şahin Bilgiç, tarımda planlamanın önemine değindi.

“DIŞA BAĞIMLILIK ARTARSA TOPRAKLARIMIZA YAZIK OLUR”

ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Bazı ürünlerde ciddi açığımız var. Bu açığın daha çok artmaması için mutlaka tarımda planlama yapılmalıdır. Özellikle dışa bağımlı olduğumuz yağlı tohumlarda, pamukta, soya’da üretim eksiğimiz var. Yarın aynı şekilde buğday’da, mısır’da da dışa bağımlılığımız artarsa ülkenin topraklarına yazık olur. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Planlama yapılarak tohum toprakla buluşmadan önce tarımsal desteklerin açıklanması gerekir. Tarım Bakanımızdan ricamız budur. Tarımda 2019 sezonunu iyi bir yıl olarak geçirmek istiyoruz. Bakanlarımızdan tarım ürünlerinde ekonomimize katkı sağlayacak, dışa bağımlılığımızı azaltarak denge sağlayacak kararlar almalarını arzu ediyoruz.”

“ÜRETİCİ MALINI GÖNÜL RAHATLIĞIYLA LİSANSLI DEPOLARA GETİREBİLİR”

Lisanslı Depoların önemini, faydalarını her zaman dile getirdiklerini de söyleyen Başkan Bilgiç, “Üretici ve ürününü lisanslı depoya koyacak tacirlerin lehine destekler arttıyor. Destekler Resmi Gazetede yayınlanarak hayata geçti. Bu destekler nelerdir; zaten ürününü lisanslı depolara koyan üreticilerimiz kira ödemiyor, stopajdan yararlanıyordu. Şimdi ise ton başına  25 TL nakliye desteği, kamyon başına 25 TL’de analiz desteği var. Böyle olunca hem Ticaret Borsalarının Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvar Hizmetleri hemde özel sektörde bu hizmeti veren yerler emeğinin karşılığını alacak. Üreticilerimizden ürününü saklama koşulları en uygun olan lisanslı depolara getirirken zahmet çekmeden gönül rahatlığıyla getirebilecektir.”  

“ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELEYE DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR”

Enflasyonla Topyekün Mücadele konusunada değinen Başkan Bilgiç, “Ülke ekonomisinin canlanması için hayata geçirilen Enflasyonla Topyekün Mücadele çağrımıza cevap veren ve en az 10 indirim yaparak katkı sağlayan üyelerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerde de bu çağrımıza destek verecek üyelerimizin sayılarının artarak çoğalacağına inancım tamdır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından meclis gündem maddelerine geçildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilgiç, “Destekler, önceden, açıklanması, lazım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı