Haber Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 11:08
 
Ayhan Barut, yine ÇAYKUR işçilerinin sesi oldu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, sadece yılın 6 ayında çalışıp tüm sene boyunca evini geçindirmeye çalışan 9 bin 500 mevsimlik ÇAYKUR işçisinin yine sesi oldu.
SİYASET Haberi
Ayhan Barut, yine ÇAYKUR işçilerinin sesi oldu

Meclis'te daha önce ÇAYKUR işçilerinin sorunlarına çözüm bulunması için açık çağrı yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, konuyu bu kez de soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi sunan Barut, "Doğu Karadeniz Bölgemizde özellikle Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin başta olmak üzere 6 ay çalışıp 12 ay ev geçindirmeye çalışan 9 bin 500 ÇAYKUR mevsimlik işçisinin feryadını duyuyor musunuz?" diye sordu. 

"NEDEN ÇÖZÜM ÜRETİLMİYOR?"

ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin yılın 6 ayı çalışıp, 6 ay işsiz kaldığını vurgulayan Barut, şunları kaydetti:

"Bu yaşanan acı tablo maalesef en çok aile içi huzursuzluk, geleceğinden endişe duyan çocuklar ve kahrı çeken kadınlarımızı çaresiz bırakmaktadır. ÇAYKUR mevsimlik işçilerinin yılın 6 ayı çalışıp emeklilik için gerekli 7 bin işgününü doldurma şansları var mı? Aldıkları maaşla ev geçindiremeyen mevsimlik işçilerin emekli olmasını beklemek bir mucizeyi beklemek değilse nedir? Bu işçilerimizin yılın diğer yarısında kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan mühendis, teknik, eksper, aşçı ve şoför gibi branşlarda değerlendirilmeleri sağlanamaz mı? ÇAYKUR mevsimlik işçisinin ülke ekonomisine maliyeti 32 milyar dolar harcadığınız Suriyeli kardeşlerimizden çok daha mı ağır olacaktır? Neden bir çözüm üretilmiyor?"

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ayhan, Barut,, yine, ÇAYKUR, işçilerinin, sesi, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı