Haber Detayı
16 Kasım 2018 - Cuma 11:21
 
Ayhan Barut, silahlanmaya karşı harekete geçti
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, bireysel silahlanmanın yaşam hakkını tehdit ettiğini belirterek acil önlem alınmasını istedi.
SİYASET Haberi
Ayhan Barut, silahlanmaya karşı harekete geçti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Ülkemizde yazılı ve görsel basından da görüldüğü üzere silahla yaralama ve cinayet vakaları oldukça artmıştır. Ülkemizde peynir ekmek gibi silah alınıp satılmaktadır. Sistem bizi koruyamıyorsa biz kendimizi koruruz mantığıyla hareket eden insanlar tek tuşla silah temin edebilmektedir" dedi. 

"TEHDİT OLUŞTURUYOR"

Yaşanan sorunlara dikkat çekerek acil olarak önlem alınmasını talep eden Ayhan Barut, "Silah satışı noktasında herhangi bir denetim, önlem, kısıtlama ve silah satış yapan şirketlerle ilgili hiçbir bilgi de görülmemektedir. Bireysel silahlanma toplumsal ve kişisel birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Bireysel silahlanmanın artması kişilerin yaşam hakkı üzerinde büyük bir tehdit oluşturmaktadır" diye konuştu.

BU SORULARA YANIT İSTEDİ

Hazırladığı soru önergesini TBMM'ye sunan Ayhan Barut, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

"2002 - 2018 yılları arasında bulundurma ve taşıma ruhsatına sahip ateşli silah sahibi kaç kişi vardır? Edinilen silahların yıllara ve illere göre dağılımı nasıldır? Ateşli silah ruhsatı edinmek için başvurusu olan ve bekleyen kaç kişi bulunmaktadır? Ruhsatlı ateşli silahlarla işlenen suç sayısı ve oranı nedir? 2002-2018 yılları arasında güvenlik güçlerince ele geçirilmiş ruhsatsız ateşli silah sayısı kaçtır? Bu silahlarla işlenen suç sayısı ve oranı nedir? Ele geçirilemeyen ve herhangi bir suça karıştığı tespit edilen kaç ateşli silah bulunmaktadır? Ruhsatlı ve ruhsatsız ateşli silahlarla işlenen suçlar en çok hangi olaylarda yaşanmaktadır? Bakanlığınız tarafından bireysel silahlanmanın kısıtlanması, yasaklanması veya kullanımının zorlaştırılması için alınan önlemler ve yürütülen çalışmalar nelerdir?"

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ayhan, Barut,, silahlanmaya, karşı, harekete, geçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı