Haber Detayı
23 Kasım 2018 - Cuma 10:32
 
Ayhan Barut, EYT için yine çözüm istedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 1999 yılında çıkarılan bir yasayla kazanılmış emeklilik hakları elinden alınarak mağdur edilen yurttaşların sorunlarına bir kez daha çözüm istedi.
SİYASET Haberi
Ayhan Barut, EYT için yine çözüm istedi

Kamuoyunda 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen çok sayıda mağdurun sorununa çözüm üretilmesi için daha önce soru ve araştırma önergesiyle kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunan Ayhan Barut, yine konuyu Meclis gündemine getirdi. Meclis'te konuşarak EYT mağdurlarına vurgu yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "4447 Sayılı Kanun geriye işletilerek yurttaşlarımızın kazanılmış emeklilik hakları elinden alınmıştır. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, ellerinden alınan haklarının verilmesini istiyor. Verilen sözler tutulmalı, bu soruna artık çözüm bulunmalıdır" dedi. 

"VİCDANINIZ SIZLAMIYOR MU?"

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Raporu'na göre bu yılın ilk 9 ayında emeklilik çağında olduğu halde çalışan en az 228 işçinin iş cinayetlerinde can verdiğini anımsatan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:

"İş cinayetlerinde yaşamını yitiren her 5 işçiden 1'i 50 yaş ve üzerinde vatandaşımızdır. İktidardakiler emeklilikte yaşa takılan binlerce yurttaşın çözüm talebini ısrarla reddederken, emeklilik çağında çalışmak zorunda kalan işçiler hemen her gün iş cinayetlerinde yaşamını yitiriyor. Emeklilik şartı için gerekli olan prim ve gün sayısını fazlasıyla yerine getirmiş vatandaşlarımızın, ağır iş koşullarında buldukları işlerde acı bir şekilde can vermeleri sizlerin vicdanını sızlatmıyor mu? EYT'li vatandaşlarımızın ellerinden alınan haklarına duyarsız kalmak doğru mu? Seçimlerde çözüm için söz verenleri sözlerine sahip çıkmaya davet ediyorum. EYT'lilerin mağduriyetinin giderilmesi için sorumluluğunuzu ne zaman yerine getireceksiniz?"

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ayhan, Barut,, EYT, için, yine, çözüm, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı