Haber Detayı
10 Aralık 2018 - Pazartesi 13:02
 
Anızdan 600 hektar orman kül oldu
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, anız yangınları ile ilgili Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması üzere Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi.
SİYASET Haberi
Anızdan 600 hektar orman kül oldu

Orman Kanunu uyarınca anız yakmanın yasaklandığını belirten Bulut önergesinde “Hanelere ve iş yerlerine kurum bırakan, toprağın verimini düşüren, ekolojik dengeyi bozan, can ve mal güvenliğini tehdit eden anız yangınları vatandaşları mağdur etmektedir. Türkiye genelinde anız yangınları nedeniyle kaç hektar ormanlık alan yanmıştır?” sorusunu yöneltti.
CHP’li Bulut, yasak olmasına rağmen denetim eksikliği nedeniyle Adana’da anız yangınlarının özellikle yaz aylarında günlük hayatı ve yaşamı derinden etkilediğini, halkın nefes alamaz hale geldiğini söyledi. Anız yangınları nedeniyle şehri yoğun bir sis ve duman bulutunun kapladığına, yangınların çevre kirliliğinin yanı sıra insan sağlığının olumsuz etkilendiğini kaydetti.
Bakan Pakdemirli’nin önergeye verdiği yanıt anız yangınlarının yarattığı tahribatı gözler önüne serdi. 
Pakdemirli özetle şunları söyledi:
ÇİFTÇİLERE DESTEKLEME ÖDEMESİ
“Anız yakılmasını engellemek için Bakanlığımızca birçok proje ve eğitim-yayım çalışmaları yürütülmektedir. Biçerdöverin anızı toprağa en yakın seviyede biçmesinin sağlanması, hasattan sonra tarladaki anızı parçalayarak toprağa kolayca karışmasını sağlayan aletlerin kullanılması teşvik edilmektedir. Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) çerçevesinde anıza doğrudan ekim yapan çiftçilere üç yıl süresince yılda 45 TL/da tutarında destekleme ödemesi yapılmaktadır. Anız yakılmasının toprağa, çevreye ve tarımsal üretime olumsuz etkileri konularında eğitimler verilmektedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında anıza ekim makinası, sap parçalama makinesi ve sap toplamalı saman makinesi destekleri verilmektedir. Anız yangınlarıyla ilgili kamu spotu hazırlanmıştır.
CAMİLERDE ANIZ HUTBESİ
Adana İlinde anız yangınlarının önlenmesi ile ilgili olarak İl müftülükleri aracılığıyla camilerde Cuma Hutbelerinde anız yakılmaması için vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılmaktadır. Belediye billboardlarına, belediye otobüslerine, otobüs duraklarına, okullara, kahvehanelere, muhtarlıklara ve yoğun yol güzergâhlarına afişler asılmakta, liflet ve sirküler mektuplar dağıtılmaktadır. Bakanlığımız İl müdürlüğünce kısa mesaj servisi ile bütün köy muhtarlarına ve önder çiftçilere anız yangınlarının önlenmesi ve zararları konusunda uyarı mesajı gönderilmektedir.
598 HEKTAR ORMAN ZARAR GÖRDÜ
2018 yılı içerinde 16 Ekim tarihine kadar ülke genelinde 178, Adana Orman Bölge Müdürlüğünde 7 adet anız kaynaklı orman yangını meydana gelmiştir. Bu yangınlarda Ülkede 598 hektar, Adana İlinde 1,1 hektar orman alanı zarar görmüştür. Bakanlığımızca; tarafı olduğumuz iklim ve çevre anlaşmaları gereği, anız yakınımdan kaynaklı sera gazı emisyonları değerlendirilmektedir. Anız yakma yasağına uymayanlar hakkında ilgili kurumlarca Çevre Kanunu ve Orman Kanunu ile Kabahatler Kanunu hükümlerince cezai işlem uygulanmaktadır.”
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anızdan, 600, hektar, orman, kül, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı